Atrakcje turystyczne

 

Spacerkiem po Chochołowskiej

 

Dolina Chochołowska jest największą doliną Polskich Tatr Zachodnich. Wielu miłośników pieszych wędrówek często traktuje ją jako bazę wypadową do dalszych wędrówek w wyższe partie Tatr. Z Doliny Chochołowskiej można udać się na Rakoń (1879 m n.p.), Wotowiec (2063 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.), Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.). Na wysokoś

ci 1150 m n. p. m. znajduje się schronisko w którym można odpocząć po wędrówce. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej: 2:10 h, powrót 1:45 h. Startujemy z parkingu na Siwej Polanie. Trasę można pokonać również wynajętą bryczką góralską w lecie lub saniami w zimie.

 

 

Wyprawa na Giewont

 

Masyw złożony jest z trzech części: Wielkiego Giewontu (1895 m n.p.m.), Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Długiego Giewontu (1867 m n.p.m.). Położony jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską. Od strony północnej Giewont jest stromy i niedostępny, zbocza południowe są nieco łagodniejsze. Na Wielkim Giewoncie znajduje się 15-metrowy żelazny Krzyż, obiekt pielgrzymek religijnych, ale również niezwykle niebezpieczne miejsce w czasie burzy.
Na szczyt Wielkiego Giewontu dojść można trzema popularnymi szlakami turystycznymi:
niebieskim z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową i Kondracką Przełęcz, czerwonym z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Kondracką Przełęcz i żółtym z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, stąd dalej szlakiem niebieskim. Czas potrzebny na pokonanie tras ok. 3 godzin. W sezonie przy dobrej pogodzie na trasach tworzą się kolejki.

 

Szlakiem jaskiń do Kościeliskiej

 

Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości po Chochołowskiej doliną w Tatrach Polskich. Jej długość to 9 km a powierzchnia liczy sobie 35 km2. Ma wiele dolin bocznych, m.in. Miętusią, Tomanową, Pyszniańską oraz sławny wąwóz Kraków. Uroku i tajemniczości dodają temu miejscu liczne jaskinie, spośród których kilka udostępniono turystom, są to: jaskinia Mroźna – jedyna sztucznie oświetlona jaskinia w Tatrach, Raptawicka, Obłazkowa i Mylna. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych dolin polskich Tatr. Polecana na wycieczki dla rodzin z małymi dziećmi.
Wycieczkę do Doliny Kościeliskiej zaczynamy w Kirach, gdzie znajdują się dwa duże parkingi samochodów. Można ją zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie).

 

Rowerem pod Reglami

 

Droga pod Reglami jest szeroką, spacerową ścieżką poprowadzoną u podnóża zalesionych wzniesień, stanowiących przedgórze Tatr zachodnich i przebiega w znacznym stopniu obrzeżami Zakopanego i Kościeliska, łącząc wyloty dolin tatrzańskich, m.in. Doliny Bystrej, Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej.
Szlak przebiega u stóp wzniesień reglowych takich jak Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel. Jej przedłużeniem jest zielony szlak łączący wyloty Dolin Kościeliskiej i Doliny Lejowej oraz Siwą Polanę w Dolinie Chochołowskiej.
Ścieżka znajduje się poza obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie obowiązują opłaty za wstęp. Znakomita część nadaje się na wycieczki rowerowe.

 

Kąpielisko z ciepłą wodą

 

Woda, którą jest napełnione kąpielisko na Polanie Szymoszkowej pochodzi z odwiertu geotermalnego i ma temperaturę około 300C. Według badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk woda z odwiertu została zakwalifikowana jako woda termalna, zmineralizowana.Uznana została za wodę leczniczą o charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-magnezowo-sodowym. W jej skład wchodzą: wapń (37 %), magnez (36 %), sód (23 %), potas (2,3 %).Znakomite miejsce to ochłody po pieszych wędrówkach latem .
Na terenie kąpieliska znajdują się zjeżdżalnie dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia leżaków, toalety, przebieralnie oraz szafki na ubrania.

 

Białe szaleństwo

 

Wyciąg Szymaszkowa Polana to pierwsza w Polsce kolej linowa austriackiej firmy Doppelmayer z krzesełkami sześcioosobowymi posiadające kopułę chroniącą przed deszczem i śniegi. Położony w odległości 2 km od apartamentów pozwala zażyć białego szaleństwa praktycznie tuż koło domu. Do dyspozycji narciarzy trasa o długości ok. 1340 m. Wyciąg przewozi 3000 osób na godzinę a średni czas jazdy to tylko 6 minut. W dolnej części stoku usytuowana jest kolej Mała – jedyna w Polsce kolej projektowana przez Jana Kuńczyńskiego, polskiego inżyniera pracującego dla firmy Poma, który po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych założył firmę Lift Engineering (Yan Lifts) i wybudował ponad 200 kolei linowych na całym świecie. Kolej Mała przeznaczona dla dzieci i początkujących narciarzy. W bezpośrednim sąsiedztwie wyciągu znajduje się kilka wypożyczalni nart.

 

Wycieczka na Butorowy Wierch

 

Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.) wzniesienie Pasma Gubałowskiego położone ok. 2 km na zachód od szczytu Gubałówki. Kolej linowa z dwuosobowymi krzesełkami została wybudowana w 1977 roku. 15 minutowy przejazd koleją dostarcza niezapomnianych widoków na Tatry Zachodnie, Zakopane i Kościelisko. Butorowy Wierch stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek pieszych i rowerowych, które poza pięknymi widokami na kilka pasm górskich, dają możliwość zapoznania się z ciekawą architekturą i oryginalnym folklorem. Ponadto mało, kto wie, że w lasach gubałowskich, ponad Butorowym Wierchem, kryje się zarastające torfowiskową roślinnością jeziorko, znane właściwie tylko zbieraczom grzybów i jagód, których wiele rośnie w tej okolicy. Dojazd do dolnej stacji kolei ulicą Powstańców Śląskich, w kierunku wsi Kościelisko.Bilety łączone sprzedawane tylko w sezonie letnim.

 

Atrakcje Gubałówki

 

Gubałówka jest jednym z głównych celów wycieczek wielu turystów, przyjeżdżających do Zakopanego. Dolna stacja kolei usytuowana jest na przedłużeniu ulicy Krupówki w sąsiedztwie placu targowego, tam też znajdują się parkingi zarówno dla samochodów jak i autokarów. Na Gubałówkę wjeżdżamy koleją linowo-terenową. Komfortowy wagon z przeszklonym dachem umożliwia w całej pełni podziwianie najpiękniejszej części panoramy Tatr. Szczyt Gubałówki to znakomity teren do wypoczynku, zabawy i opalania się. Znajduje się tu wiele ścieżek rowerowych oraz szlaków pieszych wędrówek Dodatkową atrakcją Gubałówki jest pierwsza w Polsce letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, której serpentynową trasę można pokonywać na specjalnych wózkach rozwijających prędkość do 23 km/godz oraz plac zabaw dla dzieci. Ze szczytu Gubałówki wiedzie również Szlak Papieski (około dwóch kilometrów ) na szczyt Butorowy Wierch wzdłuż wspaniałej panoramy Tatr. Ulubione miejsce spacerów i kontemplacji Karola Wojtyły polskiego papieża Jana Pawła II Docierając do stacji górnej wyciągu Butorowy Wierch można zjechać z góry krzesełkami lub zejść pieszo bezpośrednio do apartamentu. Widok, jaki można podziwiać w czasie drogi, należy do najpiękniejszych na Podhalu.